EUCHNER Single hole fixing limit switch N1AD508AM-M; 090546
Single hole fixing limit switch N1AD, chisel plunger with exterior diaphragm Housing according to DIN 43693 Exterior diaphragm Cable entry M16x1.5...
Cena na upit
Single hole fixing limit switch N1AD, chisel plunger with exterior diaphragm
- Housing according to DIN 43693
- Exterior diaphragm
- Cable entry M16x1.5
Approvals



Electrical connection values
| Connection cross section | 0.34 ... 1.5 mm² |
| Rated insulation voltage Ui | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage Uimp | 4 kV |
| Utilization category | |
| AC-15 | 6 A 230 V |
| DC-13 | 6 A 24 V |
| Short circuit protection according to IEC 60269-1 | 10A gG |
| Switching current | |
| min. at DC 24V | 10 mA |
| thermal rated current Ith | 10 A |
Mechanical values and environment
| Approach speed | 0.01 ... 20 m/min |
| Connection type | |
| 2 x | M16 x 1.5 |
| Number of switching elements | 1 |
| Number of positively driven contacts | 1 |
| Design | Housing according to DIN 43693 |
| Actuating element | Chisel plunger |
| Actuating force | min. 15 N |
| Installation orientation | any |
| Mechanical life | 30 x 10⁶ |
| Switching principle | Slow-action switching contact |
| Degree of protection | IP67 |
| Ambient temperature | -25 ... +80 °C |
| Material | |
| Contact | Silver alloy, gold flashed |
| Housing | Anodized die-cast alloy |
Characteristic values according to EN ISO 13849-1 and EN IEC 62061
| Monitoring of the guard position | |
| B10D | 20 x 10⁶ |
Miscellaneous
| Additional information | Exterior diaphragm = AM |
Slicni proizvodi:
EUCHNER Safety switch NZ1RS-528-M; 089627
Safety switch NZ.RS, roller plunger, steel roller ø 12 mm Version C according to EN 50041 (steel roller ø 12 mm) Cable entry M20 x 1.5
-

(Trenutno nema na stanju)
Cena na upit
EUCHNER Safety switch NZ1RG-511-M; 088605
Safety switch NZ.RG, roller plunger, plastic roller ø 12 mm Version C according to EN 50041 (plastic roller ø 12 mm) Cable entry M20 x 1.5
-

(Trenutno nema na stanju)
Cena na upit
EUCHNER Safety switch NZ1HS-538-M; 090972
Safety switch NZ.HS, lever arm with steel roller Version A according to EN 50041 (steel roller ø 18 mm) Cable entry M20 x 1.5
-

(Trenutno nema na stanju)
Cena na upit
EUCHNER Safety switch NZ1RL-3131-M; 090942
Safety switch NZ.RL, extended roller plunger, steel roller ø 18 mm Steel roller ø 18 mm Cable entry M20 x 1.5
-

(Trenutno nema na stanju)
Cena na upit
EUCHNER Single hole fixing limit switch N1AR514AM-M; 087158
Single hole fixing limit switch N1AR/AB, roller plunger with exterior diaphragm Housing according to DIN 43693 Steel roller ø 8 mm Exterior diaphragm Cable
-

(Trenutno nema na stanju)
Cena na upit
EUCHNER Single hole fixing limit switch N1AD508LE060-M; 087218
Single hole fixing limit switch N1AD, chisel plunger Housing according to DIN 43693 LED indicator Cable entry M16x1.5
-

(Trenutno nema na stanju)
Cena na upit