EUCHNER Safety switch NZ2VZ-538EL060; 052108
Brand: EUCHNER
Šifra: 052108
Dostupnost: Proveriti dostupnost
Cena na upit
Safety switch NZ.VZ, plug connector SR6
  • Housing according to EN 50041
  • Plug connector SR6
  • LED indicator
Approvals
Electrical connection values
Display module
DC 12 ... 60 V
Rated insulation voltage Ui
AC/DC 250 V
Rated impulse withstand voltage Uimp 2.5 kV
Utilization category
AC-15 4 A 230 V
DC-13 4 A 24 V
Short circuit protection according to IEC 60269-1 4A gG
Switching voltage
min. at 10 mA 12 V
Switching current
min. at 24 V 1 mA
thermal rated current Ith 4 A
Mechanical values and environment
Approach speed max. 20 m/min
Approach direction A
Connection type
1 x Plug connector SR6
Number of door position positively driven contacts 2
Extraction force 35 N
Actuation frequency max. 1200 1/h
Actuating force 35 N
Installation orientation any
Insertion depth 52 mm
Mechanical life 2 x 10⁶
Retention force 8 N
Switching principle Slow-action switching contact
Degree of protection IP65
Ambient temperature -25 ... +80 °C
Material
Contact Silver alloy, gold flashed
Housing Anodized die-cast alloy
Characteristic values according to EN ISO 13849-1 and EN IEC 62061
  B10D Mission time
Monitoring of the guard position 4.5x106 20 y
Important! Values valid at DC-13 100 mA/24V
In combination with actuator ACTUATOR-Z-G
Overtravel 4 mm
In combination with actuator ACTUATOR-Z-GN
Overtravel 16 mm