Schneider Electric Izlazni sinusni filter - 15 A - za frekventne regulatore;VW3A5402
output sinus filter - 15 A - for variable speed drive...
Out of stock
output sinus filter - 15 A - for variable speed drive
| product or component type | Sinus filter |
|---|---|
| range compatibility |
Altivar Process ATV900 Altivar Process ATV600 |
| product specific application | Output filter |
| maximum motor cable length |
1000 m unshielded cable 500 m shielded cable |
|---|---|
| [In] rated current | 15 A |
| thermal losses | 76 W at 4 kHz |
| product compatibility |
Variable speed drive ATV630 wall mount, motor: 3 kW, 380...480 V Variable speed drive ATV630 wall mount, motor: 4 kW, 380...480 V Variable speed drive ATV630 wall mount, motor: 5.5 kW, 380...480 V Variable speed drive ATV630 wall mount, motor: 1.5 kW, 200...240 V Variable speed drive ATV630 wall mount, motor: 2.2 kW, 200...240 V Variable speed drive ATV630 wall mount, motor: 3 kW, 200...240 V Variable speed drive ATV650 wall mount, motor: 3 kW, 380...480 V Variable speed drive ATV650 wall mount, motor: 4 kW, 380...480 V Variable speed drive ATV650 wall mount, motor: 5.5 kW, 380...480 V Variable speed drive ATV930 wall mount, motor: 3 kW, 380...480 V Variable speed drive ATV930 wall mount, motor: 4 kW, 380...480 V Variable speed drive ATV930 wall mount, motor: 5.5 kW, 380...480 V Variable speed drive ATV930 wall mount, motor: 1.5 kW, 200...240 V Variable speed drive ATV930 wall mount, motor: 2.2 kW, 200...240 V Variable speed drive ATV930 wall mount, motor: 3 kW, 200...240 V Variable speed drive ATV950 wall mount, motor: 3 kW, 380...480 V Variable speed drive ATV950 wall mount, motor: 4 kW, 380...480 V Variable speed drive ATV950 wall mount, motor: 5.5 kW, 380...480 V |
| electrical connection | Terminal block, connection capacity: 4 mm² / AWG 12 |
| operating altitude |
<= 1000 m without current derating 1000...4000 m with current derating 1 % per 100 m |
| switching frequency | 2...8 kHz |
| maximum output frequency | 100 Hz |
| maximum voltage drop at rated load | 8 % |
| permissible voltage | 480 V AC |
| max current | 1.20 x nominal current (duration = 60 s) |
| width | 210 mm |
| height | 455 mm |
| depth | 210 mm |
| net weight | 13.5 kg |
| IP degree of protection |
IP20 IP21 (with kit VW3A53901) |
|---|---|
| environmental characteristic |
Biological pollution resistance class 3B1 conforming to IEC 60721-3-3 Chemical pollution resistance class 3C3 conforming to IEC 60721-3-3 Dust pollution resistance class 3S3 conforming to IEC 60721-3-3 |
| pollution degree | 2 conforming to IEC 61800-5-1 |
| relative humidity | 5…95 % without condensation |
| ambient air temperature for operation |
50…60 °C (with current derating 1.5 % per °C) -15…50 °C (without current derating) |
| ambient air temperature for storage | -40…70 °C |
| mechanical robustness |
Shocks class 3M4 conforming to IEC 60721-3-3 Vibrations class 3M4 conforming to IEC 60721-3-3 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Weight | 18.4 kg |
| Package 1 Height | 25.5 cm |
| Package 1 width | 51.5 cm |
| Package 1 Length | 35.0 cm |
| Unit Type of Package 2 | P06 |
| Number of Units in Package 2 | 4 |
| Package 2 Weight | 85.0 kg |
| Package 2 Height | 84.0 cm |
| Package 2 width | 80.0 cm |
| Package 2 Length | 60.0 cm |
| product or component type | Sinus filter |
|---|---|
| range compatibility |
Altivar Process ATV900 Altivar Process ATV600 |
| product specific application | Output filter |
| maximum motor cable length |
1000 m unshielded cable 500 m shielded cable |
|---|---|
| [In] rated current | 15 A |
| thermal losses | 76 W at 4 kHz |
| product compatibility |
Variable speed drive ATV630 wall mount, motor: 3 kW, 380...480 V Variable speed drive ATV630 wall mount, motor: 4 kW, 380...480 V Variable speed drive ATV630 wall mount, motor: 5.5 kW, 380...480 V Variable speed drive ATV630 wall mount, motor: 1.5 kW, 200...240 V Variable speed drive ATV630 wall mount, motor: 2.2 kW, 200...240 V Variable speed drive ATV630 wall mount, motor: 3 kW, 200...240 V Variable speed drive ATV650 wall mount, motor: 3 kW, 380...480 V Variable speed drive ATV650 wall mount, motor: 4 kW, 380...480 V Variable speed drive ATV650 wall mount, motor: 5.5 kW, 380...480 V Variable speed drive ATV930 wall mount, motor: 3 kW, 380...480 V Variable speed drive ATV930 wall mount, motor: 4 kW, 380...480 V Variable speed drive ATV930 wall mount, motor: 5.5 kW, 380...480 V Variable speed drive ATV930 wall mount, motor: 1.5 kW, 200...240 V Variable speed drive ATV930 wall mount, motor: 2.2 kW, 200...240 V Variable speed drive ATV930 wall mount, motor: 3 kW, 200...240 V Variable speed drive ATV950 wall mount, motor: 3 kW, 380...480 V Variable speed drive ATV950 wall mount, motor: 4 kW, 380...480 V Variable speed drive ATV950 wall mount, motor: 5.5 kW, 380...480 V |
| electrical connection | Terminal block, connection capacity: 4 mm² / AWG 12 |
| operating altitude |
<= 1000 m without current derating 1000...4000 m with current derating 1 % per 100 m |
| switching frequency | 2...8 kHz |
| maximum output frequency | 100 Hz |
| maximum voltage drop at rated load | 8 % |
| permissible voltage | 480 V AC |
| max current | 1.20 x nominal current (duration = 60 s) |
| width | 210 mm |
| height | 455 mm |
| depth | 210 mm |
| net weight | 13.5 kg |
| IP degree of protection |
IP20 IP21 (with kit VW3A53901) |
|---|---|
| environmental characteristic |
Biological pollution resistance class 3B1 conforming to IEC 60721-3-3 Chemical pollution resistance class 3C3 conforming to IEC 60721-3-3 Dust pollution resistance class 3S3 conforming to IEC 60721-3-3 |
| pollution degree | 2 conforming to IEC 61800-5-1 |
| relative humidity | 5…95 % without condensation |
| ambient air temperature for operation |
50…60 °C (with current derating 1.5 % per °C) -15…50 °C (without current derating) |
| ambient air temperature for storage | -40…70 °C |
| mechanical robustness |
Shocks class 3M4 conforming to IEC 60721-3-3 Vibrations class 3M4 conforming to IEC 60721-3-3 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Weight | 18.4 kg |
| Package 1 Height | 25.5 cm |
| Package 1 width | 51.5 cm |
| Package 1 Length | 35.0 cm |
| Unit Type of Package 2 | P06 |
| Number of Units in Package 2 | 4 |
| Package 2 Weight | 85.0 kg |
| Package 2 Height | 84.0 cm |
| Package 2 width | 80.0 cm |
| Package 2 Length | 60.0 cm |