NIETZ NZ2000 series 0.4kW single phase input ; NZ2200-00R4G
NZ2000 series Compact Sensorless Vector control VFD NZ2000 VFD G type for constant torque , single phase input, output power 0.4kW, output current 2.4A. IP20 protection...
Brand: NIETZ
Product Code: NZ2200-00R4G
Availability: In stock
VAT-exclusive price: 13.273,09
VAT-inclusive price: 15.927,71
NZ2000 series Compact Sensorless Vector control VFD
NZ2000 VFD G type for constant torque  , single phase input, output power 0.4kW, output current 2.4A. IP20 protection
Avilable power range :
Single phase input(220V input voltage)  : 0.4-3.7kW
Three phase input (3x380V input voltage)  : 0.4-450kW
Reliable and compact VFD.
Internal brake transistor.
Overload capacity is 150% for 60s.
There are two types of control mode :
Sensorless vector control ( SLVC) and typical adjustable V/f control.
Item                                                                 specification
Standard functions Control mode V/F(Voltage/Frequency) control
Senseless flux vector control (VC)
Maximum frequency Vector control: 0-300 Hz; V/F control: 0-320Hz
Input frequency solution Digital setting: 0.01 Hz
Analog setting: 0.025% of maximum frequency
Startup torque G type: 0.5 Hz/150% (VC)
P type: 0.5 Hz/100% (VC)
Speed range/stability accuracy 1:100 (VC) / ± 0.2% (VC)
Torque control accuracy ± 20%
Overload capacity G type: 60s for 150% of the rated current, 3s for 180% of the rated current.
Toque boost Auto boost
Customized boost 0.1%-30.0%
V/F curve Line V/F curve
Multi-point V/F curve
N-power V/F curve (1.2-power, 1.4-power, 1.6-power, 1.8-power, square)
V/F separation Two rypes: comlete separation; half separation
Ramp mode Straight-line ramp: S-curve ramp
Four groups of acceleration/deceleration time with the range of 0.0-6500.0s
Standard functions DS braking DC braking frequency: 0.00 Hz to maximum frequency
Brakin time: 0.0-100.0s; Braking acation current value: 0.0%-100.0%
JOG control JOG frequency range: 0.00-50.00 Hz
JOG acceleration/deceleration time: 0.0-6500.0s
Onboard PID It realizes process-controlled closed loop control system easily.
Rapid current limit It helps to avoid frequent over current faults of the AC drive.
Timing control Time range: 0.0-6500.0 minutes
Communication methods RS485 (MODBUS-RTU)
Input and output Input terminal 6 digital input terminals, one of which supports up to 100 kHz high-speedpulse input.
Output terminal 1 digiral output terminal; 1 relay output terminal
1 analog output terminal: that supports 0-20 mA current output or 0-10 V voltage output
keyboard LED display It displays the parameters.
  • Nietz NZ2000 - Osnovno puštanje u rad
  • NIETZ NZ2000 serija-Ulazni i izlazni terminali-Pregled i konfiguracija
Similar products:
NIETZ Frekventni regulator ESD serije nazivne snage 0.2kW , Single Phase Input ; ESD2-0R2G1
Variable frequency drive , ESD series,single phase for 3phase motor, rated power 0.2kW, rated voltage 220VAC.
In stock
(In stock)
NIETZ Frekventni regulator ESD serije nazivne snage 0.4kW , Single Phase Input ; ESD2-0R4G1
Variable frequency drive , ESD series, Single phase input for 3phase motor, rated power 0.4kW, rated voltage 220VAC.
NIETZ NL1000 ; VFD 0.4kW SIngle Phase Input
0.4 W , 2.5A , single phase input variable frequency drive Micro drive ; Low cost Adjustable V/f control, Built-in PID control, output frequency range 0.1-400Hz