INVERTEK DRIVES Optidrive Eco, 30kW , IP55 ; ODV-3-540610-3F1N-MN
Invertek Optidrive Eco, ODV-3-540610-3F1N-MN , 400V 3 phase input, 400V 3 phase output, 30kW, 61A output current IP55 inverter. Dedicated centrifugal Fan & Pump...
VAT-exclusive price: 249.355,37 |
VAT-inclusive price: 299.226,44 |
Invertek Optidrive Eco,ODV-3-540610-3F1N-MN, 400V 3 phase input, 400V 3 phase output, 30kW, 61A output current
IP55 inverter.
Dedicated centrifugal Fan & Pump inverter drive
Internal PID feedback loop for pressure / flow / level / temperature control.PLC functions
Internal EMC filter
Quadratic voltage / frequency output for maximum motor energy optimisation.
Communication options : Modbus, Bacnet
IP55 inverter.
Dedicated centrifugal Fan & Pump inverter drive
Internal PID feedback loop for pressure / flow / level / temperature control.PLC functions
Internal EMC filter
Quadratic voltage / frequency output for maximum motor energy optimisation.
Communication options : Modbus, Bacnet
| Power (kW) | 30 |
| Power (HP) | 40 |
| Input Voltage | 380-480V |
| Output Voltage | 0-input Voltage |
| Input Phases | 3 |
| Output Current | 61A |
| Input Current | 48.2A |
| Enclosure rating | IP55 |
| Width | 235mm |
| Height | 540mm |
| Depth | 270mm |
| Frame Size | 5 |
| Overload | 110% |
| Duty | Normal |
| Dynamic Braking | No |
| Weight | 23kg |
| Control Type | ECO Vector |
| Input Frequency | 48-62Hz |
| Output Frequency | 0-500Hz |
| Max Temperature | 40 ͦC |
| Digital Inputs | 5 |
| Digital Outputs | 2 |
| Analogue Inputs/Ps | 2 |
| Analogue Outputs/Ps | 2 |
| Output relay(s) | 2 |
| Serial Comms | Modbus, Bacnet |
| Approvals | UL. cUL, C- Tick, Gost R, ROHS |
Similar products:
INVERTEK DRIVES Optidrive Eco ,30kW, IP20 ; ODV-3-540610-3F12-MN
Invertek Optidrive Eco, O DV-3-540610-3F12-MN , 400V 3 phase input, 40 0V 3 phase output, 30kW, 61A output current IP20 inverter. Dedicated centrifugal Fan &
-

(In stock)
224.419,83
INVERTEK DRIVES Optidrive Eco, 55kW , IP55 ; ODV-3-641100-3F1N-MN
Invertek Optidrive Eco, ODV-3-641100-3F1N-MN , 400V 3 phase input, 400V 3 phase output, 55kW, 110A output current IP55 inverter. Dedicated centrifugal Fan &
-

(Out of stock)
402.425,00
INVERTEK DRIVES Optidrive Eco, 75kW , IP55 ; ODV-3-641500-3F1N-MN
Invertek Optidrive Eco, ODV-3-641500-3F1N-MN , 400V 3 phase input, 400V 3 phase output, 75kW, 150A output current IP55 inverter. Dedicated centrifugal Fan &
-

(Out of stock)
520.683,63
INVERTEK DRIVES Optidrive Eco, 90kW, IP55 ; ODV-3-641800-3F1N-MN
Invertek Optidrive Eco, ODV-3-641800-3F1N-MN , 400V 3 phase input, 400V 3 phase output, 90kW, 180A output current IP55 inverter. Dedicated centrifugal Fan &
-

(Out of stock)
622.400,87
INVERTEK DRIVES Optidrive Eco, 110kW ; IP55 ; ODV-3-742020-3F1N-MN
Invertek Optidrive Eco, ODV-3-742020-3F1N-MN , 400V 3 phase input, 400V 3 phase output, 110kW, 202A output current IP55 inverter. Dedicated centrifugal Fan &
-

(Out of stock)
727.821,40
INVERTEK DRIVES Optidrive Eco, 160kW ,IP55 ; ODV-3-743020-3F1N-MN
Invertek Optidrive Eco, ODV-3-743020-3F1N-MN , 400V 3 phase input, 400V 3 phase output, 160kW, 302A output current IP55 inverter. Dedicated centrifugal Fan &
-

(In stock)
1.024.085,20