INVERTEK DRIVES Optidrive Eco, 250kW , IP20; ODV-3-844800-3F12-MN
Invertek Optidrive Eco, ODV-3-844800-3F12-MN , 400V 3 phase input, 400V 3 phase output, 250kW, 480A output current IP20 inverter. Dedicated centrifugal Fan &...
VAT-exclusive price: 1.528.721,21 |
VAT-inclusive price: 1.834.465,45 |
Invertek Optidrive Eco,ODV-3-844800-3F12-MN, 400V 3 phase input, 400V 3 phase output, 250kW, 480A output current
IP20 inverter.
Dedicated centrifugal Fan & Pump inverter drive
Internal PID feedback loop for pressure / flow / level / temperature control.PLC functions
Internal EMC filter
Quadratic voltage / frequency output for maximum motor energy optimisation.
Communication options : Modbus, Bacnet
IP20 inverter.
Dedicated centrifugal Fan & Pump inverter drive
Internal PID feedback loop for pressure / flow / level / temperature control.PLC functions
Internal EMC filter
Quadratic voltage / frequency output for maximum motor energy optimisation.
Communication options : Modbus, Bacnet
Input Ratings
| Supply Voltage | 380-480 V |
| Input Phases | 3 |
| Supply Current Continuous | 480 A |
| Supply Fuse or MCB (Type B) | 600 A |
Output Ratings
| Motor Output Rating | 250 kW (400 HP) |
| Output Voltage | 0 – Supply Voltage |
| Output Current | 480 A |
Cable Information
| Max Supply Cable Size | 240 mm² (0.37 sq in) |
| Max Motor Cable Size | 240 mm² (0.37 sq in) |
| Max Motor Cable Length | 100 m (328 ft) |
Factory Build Options
| EMC Filter | Internal EMC |
| Brake Transistor | No Brake Transistor |
| Enclosure | IP20 |
| Display | TFT Display |
| PCB Coating | Standard |
Drive Dimensions
i
| Size | 8 |
| Height | 974 mm (38.35 in) |
| Width | 444 mm (17.48 in) |
| Depth | 423 mm (16.65 in) |
| Weight | 124.5 kg (274.48 lbs) |
| Fixings | 4 x M12 |
Packaged Dimensions
i
| Height | 660 mm (25.98 in) |
| Width | 620 mm (24.41 in) |
| Depth | 1020 mm (40.16 in) |
| Weight | 144 kg (317.47 lbs) |
Similar products:
INVERTEK DRIVES Optidrive Eco ,30kW, IP20 ; ODV-3-540610-3F12-MN
Invertek Optidrive Eco, O DV-3-540610-3F12-MN , 400V 3 phase input, 40 0V 3 phase output, 30kW, 61A output current IP20 inverter. Dedicated centrifugal Fan &
-

(In stock)
224.419,83
INVERTEK DRIVES Optidrive Eco, 37kW, IP20 ; ODV-3-540720-3F12-MN
Invertek Optidrive Eco, ODV-3-540720-3F12-MN , 400V 3 phase input, 400V 3 phase output, 37kW, 72A output current IP20 inverter. Dedicated centrifugal Fan & Pump
-

(In stock)
248.861,59
INVERTEK DRIVES Optidrive Eco, 45kW , IP20 ; ODV-3-540900-3F12-MN
Invertek Optidrive Eco, ODV-3-540900-3F12-MN , 400V 3 phase input, 400V 3 phase output, 45kW, 90A output current IP20 inverter. Dedicated centrifugal Fan & Pump
-

(In stock)
322.902,85
INVERTEK DRIVES Optidrive Eco, 55kW, IP20 ; ODV-3-641100-3F12-MN
Invertek Optidrive Eco, ODV-3-641100-3F12-MN , 400V 3 phase input, 400V 3 phase output, 55kW, 110A output current IP20 inverter. Dedicated centrifugal Fan &
-

(Out of stock)
362.182,50
INVERTEK DRIVES Optidrive Eco, 75kW, IP20 ; ODV-3-641500-3F12-MN
Invertek Optidrive Eco , ODV-3-641500-3F12-MN , 400V 3 phase input, 400V 3 phase output, 75kW, 150A output current IP20 inverter. Dedicated centrifugal Fan &
-

(Out of stock)
468.590,58
INVERTEK DRIVES Optidrive Eco, 90kw, IP20 ; ODV-3-641800-3F12-MN
Invertek Optidrive Eco, ODV-3-641800-3F12-MN , 400V 3 phase input, 400V 3 phase output, 90kW, 180A output current IP20 inverter. Dedicated centrifugal Fan &
-

(In stock)
560.185,47