INVERTEK DRIVES Optidrive E3, 1.5 kW (2 HP), 7 A, 200-240 V, 1-3PH IP66 Outdoor Non-switched; ODE-3-120070-1F1A
Optidrive E3, 1.5 kW (2 HP), 7 A, 200-240 V, 1-3PH IP66 Outdoor Non-switched; ODE-3-120070-1F1A...
VAT-exclusive price: 35.304,77 |
VAT-inclusive price: 42.365,72 |
Optidrive E3, 1.5 kW (2 HP), 7 A, 200-240 V, 1-3PH IP66 Outdoor Non-switched; ODE-3-120070-1F1A
Input Ratings
| Supply Voltage | 200-240 V |
| Input Phases | 1 |
| Supply Current Continuous | 12.9 A |
| Supply Fuse or MCB (Type B) | 16 A |
Output Ratings
| Motor Output Rating | 1.5 kW (2 HP) |
| Output Voltage | 0 – Supply Voltage |
| Output Current | 7 A |
Cable Information
| Max Supply Cable Size | 8 mm² (0.01 sq in) |
| Max Motor Cable Size | 8 mm² (0.01 sq in) |
| Max Motor Cable Length | 100 m (328 ft) |
Factory Build Options
| EMC Filter | Internal EMC Filter |
| Brake Transistor | No Internal Brake Transistor |
| Enclosure | IP66 Outdoor Non-switched |
| Display | LED |
Drive Dimensions
| Size | 1 |
| Height | 232 mm (9.13 in) |
| Width | 161 mm (6.34 in) |
| Depth | 152 mm (5.98 in) |
| Weight | 2.3 kg (5.07 lbs) |
| Fixings | 4 x M4 |
Packaged Dimensions
| Height | 205 mm (8.07 in) |
| Width | 210 mm (8.27 in) |
| Depth | 345 mm (13.58 in) |
| Weight | 2.9 kg (6.39 lbs) |
Similar products:
INVERTEK DRIVES Optidrive E3, 0.75 kW (1 HP), 4.3 A, 110-115 V, 1-3PH IP66 Outdoor Non-switched; ODE-3-110043-101A
Optidrive E3, 0.75 kW (1 HP), 4.3 A, 110-115 V, 1-3PH IP66 Outdoor Non-switched; ODE-3-110043-101A
-

(Out of stock)
32.835,90
INVERTEK DRIVES Optidrive E3 0.75 kW (1 HP), 4.3 A, 200-240 V, 1-3PH, IP66 Outdoor Switched; ODE-3-120043-101B
Optidrive E3 0.75 kW (1 HP), 4.3 A, 200-240 V, 1-3PH, IP66 Outdoor Switched; ODE-3-120043-101B
-

(In stock)
39.254,95
INVERTEK DRIVES Optidrive E3 , 0.75kW , IP66 Switched ; ODE-3-140022-3F1B
Invertek Optidrive E3, ODE-3-140022-3F1B , 40V three (3) phase input, 400V three (3) phase output, 0.75kW, 2.2A output, IP66 Switched with internal EMC filter. Integral
-

(In stock)
47.649,09
INVERTEK DRIVES Optidrive E3 , 1.5kW IP66 Switched, frame size 1 ; ODE-3-140041-3F4B
INVERTEK OPTIDRIVE E3 IP66 Outdoor series AC inverter , ODE-3-140041-3F4B , for 1.5kW. 400V three phase input, 400V three phase output , 4.1A output current with
-

(Out of stock)
52.093,05
INVERTEK DRIVES Frekventni regulator Optidrive E3 , 1.5 kW, IP66 Switched; ODE-3-240041-3F4B
Invertek Optidrive E3, ODE-3-240058-3F4B , 400V three (3) phase input, 400V three (3) phase output, 2.2kW, 4.1 A output, IP66 Switched with internal EMC filter.
-

(Out of stock)
58.265,21
INVERTEK DRIVES Optidrive E3 7.5 kW (10 HP), 18 A, 380-480 V, 3PH, IP66 Outdoor Non-switched with EMC filter; ODE-3-340180-3F4A
Invertek Drives Optidrive E3 7.5 kW (10 HP), 18 A, 380-480 V, 3PH, IP66 Outdoor Non-switched with EMC filter; ODE-3-340180-3F4A
-

(Out of stock)
95.791,96