EUCHNER Straight actuator for safety switch CTP/CTA, A-C-H-G-SST-126015 ACTUATOR; 126015
Straight actuator for safety switch CTP/CTA, A-C-H-G-SST-126015 ACTUATOR; 126015...
Price on request
Straight actuator for safety switch CTP/CTA, A-C-H-G-SST-126015 ACTUATOR; 126015
Straight actuator for safety switch CTP/CTA
-
Straight actuator
-
Two safety screws included
Straight actuator
The straight actuator is used on sliding doors or hinged doors with door radii greater than 300 mm. Safety screws prevent unscrewing of the actuators.
The safety screws included can be inserted with a normal tool, but cannot be removed again.
Approvals

Electrical connection values
| Power supply | Inductive via read head |
Mechanical values and environment
| Mechanical life | 1 x 10⁶ |
| Overtravel | 5 mm |
| Degree of protection | IP67/IP69/IP69K |
| Ambient temperature | -20 ... +55 °C |
| Material | |
| Mounting | Stainless steel |
| Bush | NBR |
| Encapsulation | fiber reinforced plastic, red |
| Locking force Fmax | 3900 N |
| Locking force FZh | 3000 N |
Similar products:
EUCHNER Hinged actuator for safety switch CTP/CTA, A-C-H-RR-LS-122672 ACTUATOR; 122672
Hinged actuator for safety switch CTP/CTA, A-C-H-RR-LS-122672 ACTUATOR; 122672
-

(Out of stock)
Price on request
EUCHNER Hinged actuator for safety switch CTP/CTA A-C-H-RO-LS-122675 (Order no. 122675)
Hinged actuator for top-hinged doors Two safety screws included
-

(Out of stock)
Price on request
EUCHNER Hinged actuator for safety switch CTP/CTA A-C-H-RU-LS-122676 (Order no. 122676)
Hinged actuator for bottom-hinged doors Two safety screws included
-

(Out of stock)
Price on request
EUCHNER Emergency release for CET AE-M-CET-103714 (Order no. 103714)
Emergency release for CET AE-M-CET-103714
-

(Out of stock)
Price on request
EUCHNER Hinged actuator for safety switch CTP/CTA, A-C-H-RR-LS-122672 ACTUATOR; 122672
Hinged actuator for safety switch CTP/CTA, A-C-H-RR-LS-122672 ACTUATOR; 122672
-

(Out of stock)
Price on request
EUCHNER Hinged actuator for safety switch CTP/CTA A-C-H-RO-LS-122675 (Order no. 122675)
Hinged actuator for top-hinged doors Two safety screws included
-

(Out of stock)
Price on request