CONTRINEX Standardni fotoelektrični senzor, Distance diffuse, 50x50mm, PNP/NPN auto-detect, DTL-C55PA-TMS-619-506;628-000-704
Standard photoelectric sensor ,Distance diffuse. Housing 50X50mm in IP67 protection. PNPpolarity and M12 5-PINA connection....
VAT-exclusive price: 49.195,59 |
VAT-inclusive price: 59.034,71 |
Standard photoelectric sensor ,Distance diffuse. Housing 50X50mm in IP67 protection. PNPpolarity and M12 5-PINA connection.
Short Specifications
| Operating principle | Distance diffuse |
|---|---|
| Repeatability | 1.2 mm |
| Linearity | ± 30 mm |
| Light source | Laser class 1, red 655 nm |
| Housing size [mm] | 50 x 50 (C55) |
| Sensitivity adjustment | Teach button/input/IO-Link |
| Polarity | PNP/NPN auto-detect |
| Output | Light-on/Dark-on/IO-Link + 4...20 mA / 0...10 V + Teach input |
| Interface | Standard output |
| Connection | M12 5-pin |
| Supply voltage | 18...30 VDC |
| Switching frequency max. [Hz] | 250 |
| Housing material | ABS |
| Temperature range | -40...60 °C |
| Enclosure rating (IP) | IP 67 / IP 69K |
Similar products:
CONTRINEX Standardni fotoelektrični senzor, Distance diffuse, 50x50mm, PNP/NPN auto-detect, DTL-C55PA-TMS-407-507; 628-000-705
Standard photoelectric sensor ,Distance diffuse. Housing 50X50mm in IP67 protection. PNPpolarity and M12 5-PINA connection.
-

(Out of stock)
49.195,59
CONTRINEX Color and contrast Color 40 x 50 30...40 mm PBTP Teach in LED, white, FTS-4155-301; 620-000-660
Color and contrast Color 40 x 50 30...40 mm PBTP Teach in LED, white, FTS-4155-301; 620-000-660 M12 5-pin, Light-on + Light-on + Light-on, NPN
-

(Out of stock)
67.936,65
CONTRINEX Color and contrast Color 40 x 50 30...40 mm PBTP Teach in LED, white, FTS-4155-303; 620-000-661
Color and contrast Color 40 x 50 30...40 mm PBTP Teach in LED, white, FTS-4155-303; 620-000-661 M12 5-pin, Light-on + Light-on + Light-on, PNP
-

(Out of stock)
67.936,65
CONTRINEX Standard Through beam 20 x 30 (C23) 0...25000 mm ABS LED, red 630 nm, LLR-C23PA-NMS-400; 620-600-127
Photoelectric Sensor Standard Through beam 20 x 30 (C23) 0...25000 mm ABS LED, red 630 nm; LLR-C23PA-NMS-400; 620-600-127 M8 3-pin, IO-Link, emitter
-

(Out of stock)
4.439,41
CONTRINEX Color and contrast Color 40 x 50 30...40 mm PBTP Teach in LED, white, FTS-4155-301; 620-000-660
Color and contrast Color 40 x 50 30...40 mm PBTP Teach in LED, white, FTS-4155-301; 620-000-660 M12 5-pin, Light-on + Light-on + Light-on, NPN
-

(Out of stock)
67.936,65
CONTRINEX Color and contrast Color 40 x 50 30...40 mm PBTP Teach in LED, white, FTS-4155-303; 620-000-661
Color and contrast Color 40 x 50 30...40 mm PBTP Teach in LED, white, FTS-4155-303; 620-000-661 M12 5-pin, Light-on + Light-on + Light-on, PNP
-

(Out of stock)
67.936,65