Schneider Electric Two-part gland plate, PrismaSeT P, IP31, for enclosure W 650mm D 400mm; LVS08496
Two-part gland plate, PrismaSeT P, IP31, for enclosure W 650mm D 400mm...
Out of stock
Two-part gland plate, PrismaSeT P, IP31, for enclosure W 650mm D 400mm
| Range of product | PrismaSeT P |
|---|---|
| Range | PrismaSeT |
| Range compatibility | PrismaSeT (PrismaSeT P) cubicle |
| Product or component type | Gland plate |
| Product compatibility | IP31 enclosure |
| Enclosure/cubicle description | Cubicle - width 650 mm |
|---|---|
| Type of gland plate | Two part gland plate |
| material | Treated sheet steel |
| Quantity per set | Set of 1 |
| Width | 650 mm |
| Depth | 400 mm |
| Net weight | 2.8 kg |
| Surface finish |
Textured Matt |
| Protective treatment | Electrophoresis treatment and hot-polymerised polyester epoxy powder |
| Colour | White (RAL 9003) |
| IP degree of protection | IP31 |
|---|
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 3.0 cm |
| Package 1 Width | 20.0 cm |
| Package 1 Length | 57.5 cm |
| Package 1 Weight | 3.277 kg |
| Unit Type of Package 2 | S04 |
| Number of Units in Package 2 | 3 |
| Package 2 Height | 30.0 cm |
| Package 2 Width | 40.0 cm |
| Package 2 Length | 60.0 cm |
| Package 2 Weight | 10.37 kg |