Schneider Electric Thermistor protection units, TeSys LT3, 250VAC 50/60Hz, 115VAC 50/60Hz, 1NC, automatic reset; LT3SE00F
Thermistor protection units, TeSys LT3, 250VAC 50/60Hz, 115VAC 50/60Hz, 1NC, automatic reset...
Out of stock
Thermistor protection units, TeSys LT3, 250VAC 50/60Hz, 115VAC 50/60Hz, 1NC, automatic reset
| Range of product | LT3 |
|---|---|
| Device short name | LT3SE |
| Product or component type | Thermistor protection units |
| [Uc] control circuit voltage | 115 V AC 50/60 Hz |
| Reset | Automatic reset |
| Control circuit voltage limits | 0.85...1.1 Uc |
|---|---|
| Contacts type and composition | 1 NC single voltage |
| [Ith] conventional free air thermal current | 5 A for output control relay |
| [Ui] rated insulation voltage | Output control relay: 500 V AC |
| [Ue] rated operational voltage | 250 V AC 50/60 Hz for output control relay |
| Signalling function | Without |
| Control type | Automatic reset |
| Probe interchangeability | Label mark A conforming to IEC 60034-11 |
| Hold-in power consumption in W | 1 W |
| Hold-in power consumption in VA | 2.5 VA |
| Resistance |
1500…1650 Ohm reset 2700…3100 Ohm tripping |
| Number of probes | 0…6 |
| Input voltage |
< 2.5 V (1500 Ohm) for probe < 7.5 V (4000 Ohm) for probe conforming to IEC 60034-11 |
| Maximum short circuit detection resistance | 20 Ohm |
| Condition of use |
Connection of probes 400 m >1 mm² Connection of probes 300 m >0.75 mm² |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 2.5 kV |
| Rated power in VA | 100 VA at 220 V - electrical durability: 500000 cycles |
| Breaking capacity |
2 A at 24 V DC DC-13 3 A at 250 V AC AC-16 6 A at 120 V AC AC-16 |
| Connections - terminals |
Power circuit: cage type connector 1 cable(s) 0.75…2.5 mm²flexible with cable end Power circuit: cage type connector 1 cable(s) 0.75…2.5 mm²solid with cable end Power circuit: cage type connector 1 cable(s) 1…2.5 mm²flexible without cable end Power circuit: cage type connector 1 cable(s) 1…2.5 mm²solid without cable end Power circuit: cage type connector 2 cable(s) 0.75…2.5 mm²flexible with cable end Power circuit: cage type connector 2 cable(s) 0.75…2.5 mm²solid with cable end Power circuit: cage type connector 2 cable(s) 1…2.5 mm²flexible without cable end Power circuit: cage type connector 2 cable(s) 1…2.5 mm²solid without cable end |
| Tightening torque | 0.8 N.m |
| Height | 100 mm |
| Width | 22.5 mm |
| Depth | 100 mm |
| Net weight | 0.22 kg |
| Standards |
IEC 60947-8 IEC 60034-11 VDE 0660 |
|---|---|
| IP degree of protection |
IP20 conforming to IEC 60529 IP20 conforming to VDE 0106 |
| ambient air temperature for operation | -25…60 °C |
| Ambient air temperature for storage |
-40…85 °C conforming to IEC 60068-2-2 -40…85 °C conforming to IEC 60068-2-2 |
| Operating altitude |
<= 1500 m without derating in temperature > 1500...3000 m with derating in temperature |
| Vibration resistance |
1 gn 25...150 Hz conforming to IEC 60068-2-6 2.5 gn 2...25 Hz conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 5 gn 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Electromagnetic compatibility |
Resistance to electrostatic discharge level 3 conforming to IEC 61000-4-2 Resistance to fast transient level 3 conforming to IEC 61000-4-4 Surge resistance 1.2/50-8/20 level 4 conforming to IEC 61000-4-5 Susceptibility to electromagnetic fields level 3 conforming to IEC 61000-4-3 Immunity to microbreaks and voltage drops conforming to IEC 61000-4-11 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.5 cm |
| Package 1 Width | 10.3 cm |
| Package 1 Length | 10.3 cm |
| Package 1 Weight | 156.0 g |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 36 |
| Package 2 Height | 15.0 cm |
| Package 2 Width | 30.0 cm |
| Package 2 Length | 40.0 cm |
| Package 2 Weight | 6.049 kg |
| Warranty | 18 months |
|---|