Schneider Electric Izlazni du/dt filter za frekventne regulatore - IP20;VW3A5305
output dv/dt filter for variable speed drive - IP20...
Out of stock
output dv/dt filter for variable speed drive - IP20
| product or component type | Dv/dt filter |
|---|---|
| range compatibility |
Easy Altivar 610 Altivar Process ATV900 Altivar Process ATV600 Altivar Machine ATV340 |
| product specific application | Output filter |
| [In] rated current | 95 A |
| product compatibility |
ATV630 variable speed drive wall mount - 15 kW, 200...240 V ATV630 variable speed drive wall mount - 18.5 kW, 200...240 V ATV630 variable speed drive wall mount - 22 kW, 200...240 V ATV630 variable speed drive wall mount - 30 kW, 380...480 V ATV630 variable speed drive wall mount - 37 kW, 380...480 V ATV630 variable speed drive wall mount - 45 kW, 380...480 V ATV650 variable speed drive wall mount - 30 kW, 380...480 V ATV650 variable speed drive wall mount - 37 kW, 380...480 V ATV650 variable speed drive wall mount - 45 kW, 380...480 V ATV610 variable speed drive - 30 kW, 380...415 V ATV610 variable speed drive - 37 kW, 380...415 V ATV610 variable speed drive - 45 kW, 380...415 V ATV930 variable speed drive wall mount - 15 kW, 200...240 V ATV930 variable speed drive wall mount - 18.5 kW, 200...240 V ATV930 variable speed drive wall mount - 22 kW, 200...240 V ATV930 variable speed drive wall mount - 30 kW, 380...480 V ATV930 variable speed drive wall mount - 37 kW, 380...480 V ATV930 variable speed drive wall mount - 45 kW, 380...480 V ATV950 variable speed drive wall mount - 30 kW, 380...480 V ATV950 variable speed drive wall mount - 37 kW, 380...480 V ATV950 variable speed drive wall mount - 45 kW, 380...480 V |
| nedded quantity | 1 |
| electrical connection | Terminal block, connection capacity: 50 mm² / AWG 1/0 |
| maximum motor cable length |
500 m unshielded cable at 4 kHz 300 m shielded cable at 4 kHz |
|---|---|
| dv/dt |
3000 V/µs max at 200...240 V 3000 V/µs max at 380...480 V |
| thermal losses | 92 W at 4 kHz |
| maximum drive output frequency | 100 Hz |
| ambient air temperature for operation |
-10…50 °C (without current derating) 50…60 °C (with current derating 1.5 % per °C) |
| operating altitude |
0...1000 m without current derating 1000...4000 m with current derating 1 % per 100 m |
| width | 300 mm |
| height | 610 mm |
| depth | 245 mm |
| net weight | 19 kg |
| IP degree of protection |
IP20 IP21 (with kit VW3A53905) |
|---|---|
| ambient air temperature for storage | -40…70 °C |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Weight | 24.0 kg |
| Package 1 Height | 40.0 cm |
| Package 1 width | 40.0 cm |
| Package 1 Length | 75.0 cm |
| Unit Type of Package 2 | P06 |
| Number of Units in Package 2 | 1 |
| Package 2 Weight | 31.0 kg |
| Package 2 Height | 44.0 cm |
| Package 2 width | 45.0 cm |
| Package 2 Length | 80.0 cm |