Schneider Electric Acti9 Smartlink - Modbus RS485 slave - komunikacioni I/O modul;A9XMSB11
Acti9 Smartlink - Modbus RS485 slave - smart communication I/O module...
Out of stock
Acti9 Smartlink - Modbus RS485 slave - smart communication I/O module
| range of product | Acti 9 |
|---|---|
| product name | Acti 9 Smartlink |
| product or component type | Smart communication module |
| device short name | Smartlink Modbus |
| Application type |
Load control Breaker status monitoring Basic energy metering E |
| Number max of connected devices | Up to 11 wired devices |
| group of channels | 1 group of 11 digital channels |
| maximum supply current | 1.5 A |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC +/- 20 % |
| connectivity to devices |
Digital input and output Pulse output meter |
| communication service | Modbus slave for RS485 |
| web server | BMS controller compatible |
| web services | Web page |
| application specific I/O |
Pulse totalising counter Pulse converter |
|---|---|
| protection type |
Short-circuit protection for analog input Against reverse polarity for auxiliary supply Against reverse polarity for input Overvoltage at 33 V DC for digital output |
| immunity to microbreaks | 10 ms |
| reset | Factory reset on front face |
| input/output type | 2 inputs + 1 output per digital channel |
| input type | Current sink for digital input, 24 V DC +/- 20 % at 2.5 mA |
| maximum permanent current | 5 mA for digital input |
| electronic filtering time | 2 ms for digital input from state 0 to state 1 |
| output type | Logic current source: 24 V - DC - 100 mA |
| maximum voltage drop | <1 V at state 1 digital output |
| inrush current |
0.5 A for digital output 3 A for power supply |
| local signalling |
Communication: 1 LED (yellow) Status: 1 LED (green, orange and red) |
| type of setting |
Modbus address 01...99 for address encoders Reset for address encoders Reset for plug in, plug out the auxiliary supply |
| mounting position | Horizontal and vertical on DIN rail |
| colour | White (RAL 9003) |
| location of connection | Front |
| connections - terminals |
Spring-loaded terminal Ti24 qty: 11 for digital input/output, ordered separately Plug-in connector qty: 1 for supply circuit Plug-in connector qty: 1 for communication bus |
| clamping connection capacity |
2 x 0.25 mm² for twisted shielded pairs cable, flexible with cable end for communication bus 2 x 0.25 mm² for twisted shielded pairs cable, flexible without cable end for communication bus 2 x 0.25 mm² for twisted shielded pairs cable, rigid with cable end for communication bus 2 x 0.25 mm² for twisted shielded pairs cable, rigid without cable end for communication bus 1 x 0.5...1 x 1.5 mm², flexible with cable end for control 1 x 0.5...1 x 1.5 mm², flexible without cable end for control 1 x 0.5...1 x 1.5 mm², rigid with cable end for control 1 x 0.5...1 x 1.5 mm², rigid without cable end for control 2 x 0.2...2 x 1.5 mm², flexible with cable end for supply circuit 2 x 0.2...2 x 1.5 mm², flexible without cable end for supply circuit 2 x 0.2...2 x 1.5 mm², rigid with cable end for supply circuit 2 x 0.2...2 x 1.5 mm², rigid without cable end for supply circuit |
| wire stripping length |
Control: 10 mm Supply circuit: 7 mm Communication bus: 7 mm |
| communication network type | RS485 Modbus RTU slave SUB-D 9 9.6...19.2 kbauds |
| 9 mm pitches | 0 useful |
| height | 22.5 mm |
| width | 359 mm |
| depth | 42 mm |
| net weight | 195 g |
| provided equipment |
Set of 1 bus connector Set of 1 power supply connector Set of 2 locking clips |
| range compatibility |
Acti 9 iTL auxiliary Linergy (Linergy FM) Acti 9 iOF+SD 24 Acti 9 iACT24 Acti 9 iATL24 PowerLogic pulse output meter Acti 9 RCA iC60 Acti 9 (Acti 9 iCT) auxiliary Acti 9 (Acti9 iC60) Acti 9 (Acti9 iID) Acti 9 (Acti9 iSW-NA) Acti 9 (Acti9 iDPN Vigi) Acti 9 (Acti 9 C40) Multi 9 (Multi 9 C60) Acti 9 (Acti 9 DT40) Acti 9 (Acti 9 DT60) Acti 9 (Acti 9 I-NA) Acti 9 (Acti9 ITG40) Acti 9 (Acti 9 iDPN) Acti 9 (Acti 9 Reflex iC60) Ti24 connector |
| commissioning interface |
ECOREACH Web page |
| market segment |
Residential Small commercial |
| compatibility code | Acti 9 Smartlink |
| IP degree of protection | IP20 |
|---|---|
| pollution degree | 3 |
| electromagnetic compatibility |
Resistance to electrostatic discharge (air discharge), 8 kV, conforming to IEC 61000-4-2 Resistance to electrostatic discharge (contact discharge), 4 kV, conforming to IEC 61000-4-2 Resistance to radiated electromagnetic fields (80 MHz...3 GHz), 10 V/m, conforming to IEC 61000-4-3 Power supply: resistance to fast transient (5...100 kHz), 2 kV, conforming to IEC 61000-4-4 Input/output: resistance to fast transient, 1 kV, conforming to IEC 61000-4-4 Communication bus: resistance to fast transient, 1 kV, conforming to IEC 61000-4-4 Conducted EMC (0.15...80 MHz), 10 V, conforming to IEC 61000-4-6 Immunity to magnetic fields at network frequency, 30 A/m, conforming to IEC 61000-4-8 |
| environmental characteristic |
Corrosive 3C2 conforming to IEC 60721-3-3 Salt mist 2 conforming to IEC 60068-2-52 |
| vibration resistance | 1 gn, amplitude = 3.5 mm (f = 5…300 Hz)10 cycles conforming to EN/IEC 60068-2-6 |
| shock resistance | 15 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| fire resistance |
Other parts: 650 °C ( 30 s ) conforming to IEC 60695-2-10 On connection terminals: 960 °C ( 30 s ) conforming to IEC 60695-2-10 |
| tropicalisation | 2 |
| relative humidity | 93 % at 40 °C |
| operating altitude | 0...2000 m |
| ambient air temperature for operation | -25…60 °C |
| ambient air temperature for storage | -40…80 °C |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 3.4 cm |
| Package 1 Width | 6.4 cm |
| Package 1 Length | 36.4 cm |
| Package 1 Weight | 271.0 g |
| Unit Type of Package 2 | S03 |
| Number of Units in Package 2 | 32 |
| Package 2 Height | 30.0 cm |
| Package 2 Width | 30.0 cm |
| Package 2 Length | 40.0 cm |
| Package 2 Weight | 9.063 kg |
| Warranty | 18 months |
|---|