Novakon NPP-215P01 Industrial Panel PC; NPP-215P01
21.5” Intel® Celeron® Processor J6412 (Elkhart Lake) 2.0 GHz (up to 2.6 GHz) Fanless Modular Panel PC NPP-215P01 Industrial Panel PC Intel® Celeron®...
Out of stock
21.5” Intel® Celeron® Processor J6412 (Elkhart Lake) 2.0 GHz (up to 2.6 GHz) Fanless Modular Panel PC
NPP-215P01 Industrial Panel PC
-
Intel® Celeron® Processor J6412 (Elkhart Lake) 2.0 GHz
(up to 2.6 GHz) - 21.5” Full HD 1920x1080, TFT-LCD
- Projected Capacitive Touch
- IP66-rated aluminum front bezel and steel chassis
- GbE Ethernet ports x 2
- COM port x 4 (RS-232 x 2, RS-232/422/485 x 2)
- USB x 5 (3.2 Gen1 x 4, 2.0 x 1)
- DC 9~36V wide range power input
- Fan-less, modular detachable design
- VESA mounting 100x100mm / Panel mounting
Ordering Information
| NPP-215P01 | 21.5” FHD Fanless Panel PC with Intel Celeron J6412 2.0 GHz, 8GB DDR5 4800MHz, Projected Capacitive Touch, 9~36V DC input with adapter, Aluminum chassis |
|---|
| Model | NPP-215P01 |
|---|---|
| Processor | Intel® Celeron® Processor J6412 (Elkhart Lake) 2.0 GHz (up to 2.6 GHz) |
| Memory | 2 x SO-DIMM, DDR4 3200MHz,up to 32GB |
| Thermal Design | Fanless |
| Display Size | 21.5” TFT-LCD |
| Max. Resolution | Full HD 1920 x 1080 |
| Luminance (cd/m²) | 500 |
| Contrast | 1000:1 |
| Max. Color | 16.7M |
| View Angle (H/V) | 178(H) / 178(V) |
| Backlight Lifetime (hrs) | 50,000 |
| Touch Type | Projected Capacitive Touch (Resistive Touch as optional) |
| Touch Interface | USB |
| Light Transmission (%) | Projected Capacitive Touch: over 85% |
| Point of touch | 10 |
| USB 3.0 | 4 x USB 3.2 Gen |
| USB 2.0 | 1 |
| RS-232/422/485 Selectable under BIOS | 2 |
| RS-232 | 2 |
| LAN | 2 x GbE |
| Additional Graphics | - |
| Audio | 1 x Line Out |
| Digital I/O | - |
| Power Connector | 1 x 2 pins terminal block for external power switch 1 x 3 pins terminal block power connector |
| Power Button | 1 x power switch on/off |
| Net Weight (kgs) | 7.2 |
| Internal Expansion Bus | - |
| Expansion Slot | 1 x Full-size mini PCIe |
| Wireless | GbE Ethernet ports x 2 |
| HDD | SSD 1 x 2280 M.2 B-Key (SATA/PCIe x1) |
| Removable | - |
| Power Input Range | DC 9~36V |
| Chassis Material | Aluminum front bezel and steel chassis |
| Color (Front/Back) | Silver |
| IP Rating | IP66-rated aluminum front bezel and steel chassis |
| Mounting | VESA mounting 100x100mm / Panel mounting |
| Operating Temperature | 0~50° C (32~122° F) |
| Storage Temperature | -20~60° C (-4~140° F) |
| Storage Humidity | 10 to 90% (non-condensing) |
| Certification | CE / FCC |
| Software Option | iFace-Designer® Runtime, Siemens Industrial Edge Runtime, Siemens Industrial Management |
| Operating System Support | Windows 10 IoT, Debian 11 |
| Dimensions (mm) | 536.0(W) x 327.8(H) x 86.0(D) |