Kuebler Encoders Absolute single turn 5852; 8.5852.XXXX.XXXX
Encoders Absolute singleturn 5852 High speed Resilient Dimension Ø 58 mm 14 bits singleturn Max 10 mm shaft, with flat surface...
Price on request
Encoders Absolute singleturn
5852
|
|
| Mechanical | |
|---|---|
| Dimension | Ø 58 mm |
| Shaft type |
6 mm shaft, with flat surface 10 mm shaft, with flat surface |
| Flange type |
Synchro flange / Servo flange Clamping flange Ø 58.00 mm |
| Working temperature | -20 °C ... +85 °C |
| Protection level | IP65 |
| Connection types |
Axial cable Radial cable M23 connector axial M23 connector radial |
| Max. rotational speed | 12.000 min-1 |
| Weight | 400 g |
| Electrical | |
|---|---|
| Scanning | optical |
| Resolution max. | 14 bits singleturn |
| Power supply |
5 V DC 10...30 V DC |
| Interfaces | Parallel Highspeed |
Similar products:
Kuebler Encoders Absolute singleturn Sendix 5853; 8.5853.XXXX.XX2X
Encoders Absolute singleturn Sendix 5853; 8.5853.XXXX.XX2X // High precision Resilient Reliable Dimension Ø 58 mm 2.048 ppr incremental 21 bits singleturn
-

(Out of stock)
Price on request
Kuebler Encoders Absolute singleturn Sendix S5858FS3 Profinet; 8.S5858FS3.XXCN.C111
Encoders Absolute singleturn Sendix S5858FS3 Profinet; 8.S5858FS3.XXCN.C111 // Redundant sensors High precision Dimension Ø 58 mm 24 bits singleturn Max 12
-

(Out of stock)
Price on request
Kuebler Sendix 5858- Enkoder sa Profinet-IO interfejsom ; 8.5858.XXC2.C212
For real-time communication: Industrial Ethernet encoders with PROFINET IO-interface. The absolute encoders Singleturn Sendix 5858 / 5878 with PROFINET IO interface
-

(Out of stock)
Price on request
Kuebler Sendix 5858 enkoder sa Profibus-DP interfejsom ; 8.5858. XX3X.311X
For field bus communication: Encoders with PROFIBUS DP interface. The absolute encoders Singleturn Sendix 5858 / 5878 with PROFIBUS DP interface and optical sensors
-

(Out of stock)
Price on request
Kuebler Sendix 5858 enkoder sa EtherCAT interfejsom ; 8.5858.XXB2.B212
For real-time communication: Industrial Ethernet encoders with EtherCAT interface. The absolute encoders Singleturn Sendix 5858 / 5878 with 2nd-generation EtherCAT
-

(Out of stock)
Price on request
Kuebler Encoders Absolute singleturn Sendix M5858A IO-Link; 8.M5858A.XX4X.41X2
Encoders Absolute singleturn Sendix M5858A IO-Link; 8.M5858A.XX4X.41X2 // With 58 mm flange Particularly resistant Magnetic – robust Dimension Ø 58
-

(Out of stock)
Price on request